Alçıpan

Alçıpan her iki yüzü karton kaplı, ortası ise alçı malzemeden bir levhadır. İç mekanlarda tavan, asma tavan ve bölme duvar gibi yapı işlerinde sık kullanılan bir yapı malzemesidir. Kolay şekil alabildiği için farklı tasarımlara imkan verir. Duvarda ya da tavanda girintili- çıkıntılı, şekilli duvar dekorasyonlarına imkan verir. Alçıpan ile duvar giydirme, asma tavan ve yer döşeme yapılabilir.

Üretim süreci

Alçıpanın imalatı, alçı çekirdek malzemenin iki kağıt kağıdının arasına yerleştirilmesi, ürünün kurutulması ve standart ebattaki paneller haline getirilmesidir.

Katkıların harmanlanması

  • 1 Üretilen duvar panelinin çeşitliliğine bağlı olarak, alçıpanın çekirdeğini oluşturacak olan Paris’in alçısı ile belirli katkı maddeleri harmanlanır. Her ilave bileşen, alçı tozu miktarının yüzde birinin birinden daha azına eşittir. Kâğıt kaplamaların çekirdeğe yapışmasına yardımcı olmak için nişasta eklenir ve çekirdeğin gerilme mukavemetini (boyuna basınca dayanıklılık) arttırmak için kağıt hamuru eklenir. Yangına dayanıklı dereceli alçı levha üretirken, umulmadık vermikülit eklenir; Bazı durumlarda kil de eklenir.
  • 2 Uygun kıvamda bir bulamaç oluşturmak için Paris karışımının sıvasına su eklenir. Son üründe istenen nem direnci seviyesine ulaşmak için bir asfalt emülsiyonu ve / veya bir balmumu emülsiyonu eklenir. Bir deterjan gibi bir köpürtücü madde eklenir ve karıştırma işlemi sırasında hava malzemeye girer. Bitmiş alçı paneli% 50’nin üzerinde hava olacak; Bu, levhanın ağırlığını en aza indirir ve çerçevelemeyi kesmeyi, takmayı ve tırnak ya da vidalamayı kolaylaştırır. Ateşe dayanıklı alçı levha yaparken cam elyafı ıslak çekirdek malzemeye eklenir
Call Now Button